Odpowiednio wcześnie wdrożona profilaktyka próchnicy zębów przynosi doskonałe efekty w wieku późniejszym. Higiena jamy ustnej dzieci jest trudna i pracochłonna dla rodziców. Zaczyna się już prostymi zabiegami u niemowlaków. Polegają one na oczyszczaniu wałów dziąsłowych i błony śluzowej policzka jałowym gazikiem nawiniętym na palec i zamoczonym w przegotowanej wodzie lub naparzonym rumianku. Zabieg ten przynosi ulgę dziecku w okresie wyżynania się pierwszych zębów. W tym czasie można też stosować nakładane na palec rodzica szczoteczki z delikatnymi silikonowymi wypustkami, które masują dziąsła i oczyszczają pierwsze pojedyncze zęby.
W okresie kiedy pojawi się już więcej zębów należy stosować szczoteczki o małej główce i wygodnej szerokiej rączce do trzymania. Początkowo oczyszczamy zęby i dziąsła samą szczoteczką i wodą. Kiedy dziecko nauczy się wypluwać wprowadzamy do mycia zębów pasty, oczywiście pasty przeznaczone dla najmłodszych dzieci o delikatnym i łagodnym smaku, niskopieniące z małą zawartością fluoru.
Początkowo nie unikniemy połykania pasty, jednak starajmy się to kontrolować. Najlepiej wtedy stosować minimalną ilość pasty wtartej we włosie szczoteczki co uniemożliwi konsumpcję.
Dzieci powyżej 1-go roku życia chętnie bawią się szczoteczką do zębów jednak skutecznego szczotkowania powinien dokonać rodzic. Pomoc rodzica zalecana jest co najmniej do 6 roku życia. Te zabiegi powinny się odbywać zawsze w miłej atmosferze a rodzice powinni wykazać się cierpliwością i konsekwencją w podejmowaniu prób oczyszczania zębów dziecka. Rolą rodzica jest nauczenie dziecka szczotkowania zębów ale tak by czynność ta nie była nieprzyjemna i nie kojarzyła się z przykrym codziennym obowiązkiem.
U dzieci młodszych zaleca się szczotkowanie dwa razy dziennie ale absolutnym minimum jest mycie zębów po wieczornym posiłku tuż przed snem. U dzieci starszych ideałem byłoby mycie zębów po każdym posiłku, jednak minimum to dwa razy dziennie, po śniadaniu i po kolacji tuż przed snem. W nocy dzieci powinny pić niegazowaną wodę. U dzieci powyżej 6-go roku życia potrafiące płukać jamę ustną i w całości wypluć bez połykania, można włączyć do stosowania fluorowe płukanki. Najlepiej zastosować je po wieczornym myciu zębów, tuż przed snem.
Warto zainteresować się jamą ustną własnego dziecka i cieszyć się jego zdrowym i pięknym uśmiechem.
Odwiedziło nas:
Copyright © 2008 - 2012Kromedic Design: Proinfo UI Aktualizowano: 06.06.2012