Wady zgryzu powstają najczęściej z powodu:
Na pierwsze nieprawidłowości w stanie uzębienia powinien zwracać uwagę rodzic zaglądając do buzi przy myciu zębów dziecka i pediatra, który jest lekarzem pierwszego kontaktu. Następnie w wieku 6 lat rodzic powinien zaprowadzić dziecko do gabinetu stomatologicznego w celu fachowej oceny uzębienia. Jeśli zgryz jest nieprawidłowy dziecko powinno trafić do specjalisty w zakresie ortodoncji. Do 11-12 roku życia ortodonta pracuje nad wyrównywaniem proporcji szczęk a gdy dziecko ma już wszystkie zęby stałe przechodzi do etapu wyrównywania i prostowania zębów. Najefektywniej osiąga się to za pomocą aparatów stałych.
Przed założeniem aparatu lekarz zleca wykonanie zdjęcia pantomograficznego oraz cefalometrycznego, pobiera wyciski szczęki górnej i dolnej w celu wykonania modeli diagnostycznych. Na tej podstawie planuje zakres i możliwości leczenia, przedstawia plan rodzicom. Czasami plan leczenia ortodontycznego wymaga usunięcia zęba, wyleczenia zęba i zdjęcia kamienia nazębnego. Następnie gdy jest zgoda rodziców, ortodonta przystępuje do leczenia. W zależności od wady zgryzu zakłada się jeden aparat na górne zęby i jeden aparat na dolne zęby. Są też przypadki, że nie zakłada się obu aparatów jednocześnie.
Zakładanie aparatu nie jest bardzo bolesne ale długo trwa, bo około 1,5 godziny. Następnie przez kilka dni po założeniu a potem po wizytach kontrolnych mogą boleć zęby i pacjenci czują dyskomfort. Wszystko to zależy od indywidualnej wrażliwości. Aparaty stałe składają się z metalowych pierścieni przyklejonych do zębów trzonowych oraz z zamków mocowanych na froncie każdego zęba i przewleczonego przez nie cienkiego metalowego drutu. Mogą być mniej widoczne przez założenie zamków ceramicznych lub tradycyjne wykonane całkowicie z metalu.
Podczas noszenia aparatu stałego pacjent musi bardzo dbać o higienę jamy ustnej, dokładnie szczotkować zęby specjalnymi szczoteczkami oraz regularnie kontrolować u dentysty. Ważne są systematyczne wizyty kontrolne u ortodonty. Ten sprawdza postępy leczenia, ustawia nacisk drutu na zęby oraz sprawdza stan uzębienia.
Zwykle aparaty stałe nosi się około 1,5-2 lat. Czasem w zależności od wady i wieku aż 3 lata. Zdjęcie aparatu stałego nie oznacza jeszcze końca leczenia. Aby utrwalić efekt należy założyć aparat retencyjny w celu utrwalenia efektów leczenia. Metody są różne albo aparat ruchomy, albo przyklejany od wewnątrz na zębach metalowy drut.
W czasie noszenia aparatu retencyjnego należy ustalać wizyty co 6 miesięcy. Aparaty stałe mogą nosić pacjenci w różnym wieku, u osób dorosłych leczenie trwa dłużej, jednak patrząc na efekty – warto.
Odwiedziło nas:
Copyright © 2008 - 2012Kromedic Design: Proinfo UI Aktualizowano: 06.06.2012