Ładny uśmiech to przede wszystkim zdrowe, zadbane i białe zęby. Obecnie osiągnięcie pięknego, białego koloru zębów nie jest trudne.
Osad nazębny po paleniu papierosów oraz kawie czy herbacie można najprościej usunąć poprzez systematyczne, dokładne szczotkowanie zębów w domu, używając szczoteczek do zębów, dobrych past, nici dentystycznych oraz płynu do płukania jamy ustnej. Pasty tzw. wybielające zawierają środki ścierające, które polerują powierzchnię zębów i usuwają z ich powierzchni osady. Nie można jednak stosować tych past ciągle, ponieważ grozi to starciem a szczególnie wrażliwe są części przydziąsłowe zębów. Pasty te nie są wskazane dla pacjentów z obnażonymi szyjkami zębowymi. Domowe metody mogą tylko usunąć osad miękki z zębów natomiast nie wpływają na zmianę koloru tkanki zębów.
Aby uzyskać jaśniejszy kolor zębów należy udać się do gabinetu stomatologicznego, gdzie lekarz zastosuje profesjonalne zabiegi wybielania. Te zabiegi polegają na wyzwoleniu prostych, kontrolowanych procesów chemicznych w obrębie przebarwień, które wniknęły w strukturę zębów.
Obecnie są dwie najbardziej popularne metody wybielania zębów:
Polega na wykonaniu indywidualnych, przezroczystych, miękkich nakładek na zęby. Pacjent otrzymuje nakładki wraz z preparatem wybielającym o stężeniu 10%i15% i sam stosuje je. Aplikuje preparat do nakładek, następnie zakłada na łuki zębowe i nosi je co najmniej 6-7 godzin. Najwygodniej stosować na noc. Nakładki są wielorazowego użytku i można je stosować również do fluoryzacji kontaktowej zębów oraz po 1-2latach w celu odświeżenia efektów wybielania. Już po 2-3 aplikacjach jest widoczny efekt wybielania. Jednak nie jest tak wyraźny jak wybielanie przy pomocy lampy.
To zabieg wykonywany przy pomocy profesjonalnej lampy emitującej zimne światło o długości fali 505 nm oraz preparatu chemicznego o stężeniu 35%. Pozwala to na uzyskanie efektu rozjaśnienia od 5 do 12 tonów wg. kolornika. Dzięki zastosowaniu lampy i silnego środka zabieg trwa od 10 min do 0,5 godziny. Efekt jest widoczny natychmiast po zakończeniu zabiegu. Firmy produkujące preparaty wybielające gwarantują bezpieczeństwo zabiegu.
Przed zabiegiem wybielania należy dokładnie oczyścić zęby. Najlepiej w gabinecie lekarz wykona usunięcie złogów i osadu nazębnego przy pomocy ultradźwięków bądź metodą piaskowania. Po zabiegu przez co najmniej 2 tygodnie należy unikać płynów i pokarmów przebarwiających. Ponieważ po zabiegach, szczególnie natychmiastowych występuje nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne należy stosować płukanki i środki fluoryzujące, łagodzące dolegliwości. Zwykle te reakcje ustępują po 1-2 dniach.
Wyżej opisane metody nie działają na zęby martwe, wypełnienia już istniejące w zębach, korony i mosty. W związku z tym po zakończeniu procesu wybielania konieczna jest estetyczna wymiana wypełnień i protetycznych uzupełnień.
Zęby martwe (pozbawione miazgi zęba) ulegają z czasem ściemnieniu. Proces ich wybielania jest trudny i długotrwały. Należy wielokrotnie stosować wkładki z preparatem wybielającym do wnętrza zęba. Warunkiem jest dobrze wyleczony i wypełniony kanał zęba oraz brak procesów zapalnych wokół niego. Ilość wizyt, na których wymienia się wkładki wybielające zależna jest od stopnia przebarwienia zęba i wrażliwości na preparat.
W większości przypadków efekt zabiegu wybielania zębów jest trwały, jednak często stosuje się po 1-2 latach zabieg utrwalający – krótszy i mniej kosztowny niż pierwszy.
Odwiedziło nas:
Copyright © 2008 - 2012Kromedic Design: Proinfo UI Aktualizowano: 06.06.2012